Year 2014

3rd Japan Creative Centre (JCC) Sustainable Fashion Design Contest
Top Three Winners: Chen Zhipeng

61st Cannes Lions
Bronze: Alair Qu

Audi Star Creation 2014
Grand Winner: Zhou Jun

BIG Toy Design Innovation Award 2014
Honourable Mention: Manaphol Buranasetakul

Bossini Design A Tee Campaign 2013
Grand Winner: Agnes Angelin Tjioe (Be Happy Theme)

Crowne Plaza Dressed to Rest Design Contest 2014
Grand Winner: Mai Takemori

IKEA Singapore’s Young Designer Award 2014
Grand Winner: Auradee Sae Lin

Made in India Competition 2014
1st prize winner: Namrata Kotwani (Home Accessories)

MIJF Jewellery Design Awards 2014
Grand Winner: Raksha Reddy (Necklace Category)

Safety@Work Creative Awards 2014
Gold Award: Ong Arief Wiranata

What’s New/Next 2014 by W Hotel
Jury’s Selection (by Editor-in-Chief of Vogue Thailand): Chawit Piroonhapat

Year 2013

Accessory Challenge in Collaboration with Melinda Looi by i.Materialise
Winner: Rachel Bridget Chee

AMICA Fashion Designer Competition 2013
Top 10 Finalist: Maria Valentine Lydia

Chokolaate Mother Daughter Competition
First Prize (Fantasy Theme Group Project): Suvini Dulara De Silva, Aelesha Ismail, Bloomy Seyana Gamage, Uvedha Kamalanathan and Dilshi Mallawarachchi

Corelle Art@Ambiente Contest 2013
National Winner: Juliana Evelyn

CPIB Poster Slogan Competition 2013
National Winner: Tanvi Purohit, Ottis Austin Angwyn and Vesatyo Herianus Jonly

Designed by You – The Next Credit Card” Design Competition 2013
Second Runner-up: Alexis Gabrielle Flores

Galgotias Group of Institutions: G. Quasar Annual Fest 2013, Debate Competition
Winner: Yogesh Sood and Ankur Deep

Intercollegiate Extempore Competition
First Prize: Areeb Mansoori

Intercollegiate Painting Competition
Second Prize: Pooja Bansal

Kraftangan Malaysia’s Batik and Fashion Competition
Winner: Norsharinna Norshaiddan
Consolation: Rachell Fernandez and NorSyuaida Mohd Nor; Iven Teh Yi Zhong, Ong Sue-Lyn and Yean Sheau Hwa

LightFORM Design Competition
First Prize: Yoyo Xu
Second Prize: Renee Zhang

Malaysia International Jewellery Fair – Jewellery Design Award 2013
Merit Award: Ye Tingting and Aisha Noor Fadhila Putri
Finalist: Stella Margaretha

Metro Outdoor Furniture Design Competition
First Prize: Leon Liu Zi Hua
Second Prize: Amy Zhang Yue

New Zealand Virtual Re-Start Fashion Competition
Winner: Kathryn Lagrosa Rao (Raffles Kuala Lumpur) and Phoebe Radcliff Reid (Christchurch Institute of Technology, New Zealand) Third Prize: Moto Keek Wen Han (Raffles Kuala Lumpur) and Hannah Shand (Massey University, New Zealand)

Ploy Saeng Festival #10 by Thailand Creative and Design Center
Work on display at national exhibition: Yolchanok Nutcharat

Prayatna (by Indraprastha Institute of Information Technology)
Second Prize: Eshant Baghla, Dennis Ahujha, Saurabh Kr Ariyan, Nikit Swaraj and Ruchir Agarwal

Safety@Work Creative Awards 2013
Silver Prize and Judges’ Choice Awards: Soh Qiu Ling

Sakura Collection Students Awards 2013
Judge’s Special Award: Kelvin Tan Khai Wen

Samsung “Power of Possibility”
Jury’s Selection Team 1: Jonathan Ho Gwen Mark and Phudit Harncharoen
Jury’s Selection Team 2: Bunyawi Lappanichpoonpon and Tanasit Koshihadej

Year 2012

Accman School of Management: Aahan Annual Fest 2013
First Prize: Yogesh Sood

Art Competition for MRT Hoardings by Singapore Land Transport Authority
Merit Award: David Chandra and Priyatna Sungkono

Art of Everyday Competition 2012
First Prize: Felicia Gomedi
Merit Award: Kim Jung Eun

Audio Technica BLUEPRINT Competition 2012
Grand Prize: Angela Amanda Suwanda

Audi Star Creation 2012
First Prize: Roderic Wong
Audi Young Designer Award: Roderic Wong
First Place for People’s Choice Award: Natalia Kiantoro
Finalists: Ling Siu Gin (Gynn Ling) and Vincent Wong

Ayahuasca Center Design Contest – USA
Second Prize: Jennifer Horne

Bridal Gown Design Competition
First Runner-up: Janice Cheong and Michelle Sue

Case Study Presentation: “Nokia’s Performance In Rural Areas”
Presenters: Nupur Jain and Rishabh Mishra
Conference on Mobile Banking, Society for Education and Research Development, 28-29 Feb 2012

Conference Paper: “Comparative Study of Tourism Industry in India and Thailand”
Author: Kushal Joshi; Co-authors: Surender Kumar, Vaishali Agarwal, Pawan Gupta and Amit Tiwari
Presented at Second International Conference on Interdisciplinary Research and Development, Bangkok, June 2012

Conference Paper: “A Study of ICT and Economic Development in Asian Countries”
Author: Nikhil Khullar; Co-authors: Surender Kumar and Pawan Gupta
Presented at Second International Conference on Interdisciplinary Research and Development, Bangkok, June 2012

Conference Paper: “Determinants of Mobile Communication”
Author: Aditi Gupta
Conference on Mobile Banking, Society for Education and Research Development, 28-29 Feb 2012

Conference Paper: “Empirical Study on Penetration of Mobile Banking”
Author: Ashish Sharma
Conference on Mobile Banking, Society for Education and Research Development, 28-29 Feb 2012

Corelle – Plate Your Design Competition 2012
First Runner-up: Jacqueline Harliman

Creative Shoe Design Competition
Second Runner-up: Zoe Ng
Consolation: Irene Robinson and Rachel Fernandez

Degree Shows 2012
Jury’s Selection Finalist: Pichaya Osothcharoenpol

Design a Moon Cake Box Contest
First Prize: Joanne Lee May Teng
Third Prize: Sherlivia Kurniawan

Doraemon Paper Craft Competition
Merit Award: Jeffry and Leng Xin Yi

Draw A Crab for Jumbo Competition
Winner: Gan Yi Mei

EcoChic Design Award China
First Prize: Joanne Gong Jia Qi
Most Promising Student Award: Cherry Yang Qi Ying

Ezecom Uniform Design
Winner: Ling Siu Gin (Gynn Ling)

Gap + Threadless Tees Design Challenge
Selected Artist: Joshua Lam

Gleneagles Hospital Kuala Lumpur International Lounge Design Contest
Winner: Tan Wai Lim and Chan See Ling
Second Runner-up: Neda Khansheybani and Chin Chee Chong
Finalists: Cindy Felicia and Venna Leo; Ngan Chee Hao, Ng Vee Peng and Christina Kemalasari

Hong Kong Designers Association (HKDA)’s Design Student of the Year 2012
Winner: Shiren Ho

HSBC Women’s Champion 2012 Caddy Design Competition
First Prize: Michelle Darmawan

IEEE ALL India Young Engineers’ Humanitarian Challenge 2012
Award Recipients for Project “ABIOT”: Saurabh Kumar Ariyan and Nikhil Anmol

ILFORD Tertiary Students’ Photographic Competition
First Place: Matthew Tsang

Indomaret Shop Uniform Design Competition
First Prize: Maria Valentine Lydia

In Square Kiosk Design Competition
Finalists: Thanatcha Chaimala, Chao Tephabutra, Sarocha Prungkarn and Nopnapa Areevijittrakoon

JCC 2nd Sustainable Fashion Design Contest 2012
Third Prize: Petrick
Consolation: Yuan Xuan and Tran Quynh Tran

Kebaya Turun Temurun Fashion Design Contest by Tomei
Grand Prize Winner: How Pei Ting

Kronenbourg 1664 L’Aperitif Fashion 2012
Second Prize: Gynn Ling Siu Gin

Kronenbourg Fashion Design Contest
Winner: Gynn Ling Siu Gin
Finalist: Chia Yi Wen

Malaysian Footwear Design Competition
Most Promising Award: Roxanne Chen

New Generation Fashion Awards 2012
Winner (Diploma Category): Chan Man Chien
Winner (Degree Category): Andreas Dimeitri Pranoto

No Boundary Montage Photography Competition
Youth Category Award: Tay Hui Jie and Siripan Charoenjitsawat

Paper & Scissors Logo Design Contest – USA
First Prize: Kejal Diwakar

“Ploy Saeng” Festival by Thailand Creative and Design Center
Work was displayed at this large-scale exhibition: Pichaya Osothcharoenpol

PUMA Motorsport Red Cube Fashion Runway
Winner: Selvage – Onpimon Chavalitcheevin, Fong May Ee, Kathryn Lagrosa Rao and So Bu Yeow
First Runner-up: Dulce – Sim Shin Yu, Neng Zhen Yang, Lum Sin Yi and Jasay Garces

Reebonz “Pimp Our Vans” Design Contest 2012
First Prize: Sansiani Martin
Second Prize: Kevin Aderland

Rivalation’s Lady Gaga: Dress for a Funeral Design Competition 2012
First Prize: Medika Calevina and Grendy Julius

Safety@Work Creative Awards 2012
Youth Category Animation Award: Willy Putra, Jonathan Christopher Dana, Alexis Flores and Vincent Lau Sin Fatt
Most Judges’ Choice Award: Fair Lin Rusli

Save The Dragon Tree Tote Bag Design Competition
Winner: Prisca Angel Mamahit

Singapore Jewellery Design Award 2012
Second Runner-up: Michelle Doho

Spark Competition 2012
Bronze Award: Biniya Arul Jothi

Sukishi Runway Project#1
First Prize: Ploy Rungsrithananon
Second Prize: Sutita Boonyuen
Third Prize: Heidi Kalapuro

The 13th Platinum Originality National University Students Graphic Design Competition
Finalist Award: Selly Nia

TNL Onstage Competition 2012
Best Design Award (best team): Mihara Jayalath, Samal Bandara and Pavitra Perera

Triumph Inspiration Award 2012
First Runner-up: Ku Te Hsun

ZeroOne Watch Projects
Winners: Amiga Sri-Isaraporn, Anyarat Tangphotthaweesuk, Apisit Srijarusroung and Akkaradech Bawornkul

Year 2011

2011 Furniture Design Awards Merit Award:
Samir Wadekar

2011 REDA Green Art Design Competition
First Award: Kelvin Wenas
Second Award: Wang Chenqing Huang Fan
Third Award: Elizabeth Huang
Minisha Aziz Sheween
Kerenna Trywahyuningsih Na

Alvotor.com T-Shirt Design
Winner: Sansiani Martin

Art & Building International Photography Competition
Highly Commended: Ho Quang Huynh

Audi Star Creation 2011
First Prize: Del Chen

Australian Wool Fashion Awards 2011
Raffles College Sponsored Scholarship: Tessa Simpson
2nd place, Evening Wear: Jessica Wainwright
Medal: Hoi Ling Tsoi (Crystal)

“Ban Pordee” Project by the Government Housing Bank
First Prize: Sasithorn Kawinchotihirun

Bumiputera Designers Association Award – Young Designer Search 2010
1st Runner-up: Annette Liew Foong Aun

Changshu Fashion Design Competition 2011
Third Award: Du Juan

China Cup
Men’s Wear Golden Award (First Prize): Jack Zhou

Creative Sky Design Competition 2010 The Jury
Grand Prize: Wang Hao

Czech Republic Young Package Competition 2011
Works Worth Mentioning: Bui My An, Nguyen Thanh Phuong

Design for Singapore: National Day Parade Banner Design Competition 2011
Winners: Michael Leang, Piyatida Makagul

Estee Lauder Beautiful Earth Eco-Bag Design Competition
Grand Prize Winner: Goh Hun Siang

Evian “Live Young” T-shirt Design Challenge 2011
Winner: David Adi Chandra

Expressions of the Malayan Tiger by Maybank
Winner: Sashtri Vivekanandan

Fashion in Play 2011
Finalists (Best Runway Show): Chia Peiling, Chua Yuan Han, Timothy Ernest Kesuma, Sesarina Prameswari, Angeline Marshiella, Apriani Jayapranata

Fashion Reglammed! @ Wisma Atria 2011
Winner: Muhammad Firdaus Bin Mohd Aris, Aleksey Chigasov
1st Runner-up: Nesya Silviany Sendjaja, Christina Tanujaya
2nd Runner-up: Khoh Siow Lin, Lin Yu Jing, Michelle Onggo Wijoyo

Greg Parsons Award
Outstanding Professional Approach: Josephine Rozman

HSBC Women’s Champions 2011 Caddy Design Competition
Winner: Priyatna Sungkono
2nd Prize: Ng Shu Ling
3rd Prize: Sabrina Lau

International Design Awards 2011
Emerging Graphic Designer of the Year: Tiffany Chui

International Epson Pano Awards
5 Bronze Awards: Harshal Desai

iStyle Fashion KLIA 2010
2nd Runner Up: Vivienne Khong Zhi Yi, Daniel Lau Wee Liang, Lewis Foo Kiew Hong
Consolation: Brad Paik Seung-Ho, Goh Yen Yi, Ooi Yen Yon

Kronenbourg 1664 French Art of Pleasure Fashion Contest
Winner: Kuan Yit Ying

Land Public Transport Commission-MRT Logo Design Contest
Consolation: Matthew Yew Kai Bin

Malaysia International Jewellery Fair Jewellery Design Awards 2011
Finalist: Park Seoyun

Malaysian International Fashion Award
Kronenbourg Who’s Next-Most Promising Designer of the Year 2011 Winner: Chan Man Chien

Malaysian International Fashion Award (MIFA) 2010 Winner
(Most Promising Designer of the Year): Silas Liew Chuan Min
Finalists (Most Promising Designer of the Year): Chow Yao Xian, Ooi Hau Yau

Marigold Peel Fresh Tetra-Pak Design Contest
Top Prize: Ng Shu Ling

Mercedes-Benz Stylo Emerging Designers Competition
Finalists: Chow Yao Xian, Lee Sook Yee

National Day Parade Flip Video Competition 2011
Winner: Cherlyn Ng Alexis, Flores Ho Jun Hui

Parkson Style Passport Visual Merchandising Display Challenge Grand Prize
Winner: Sashtri Vivekanandan Porchea, Gan Ee Ling, Siti Balqis Natasyrah, Annette Liew Foong Aun

Radiance Hospitality Group-ID Competition
Winner: Patricia Rimba Devina Setiany, Elisabeth Theng, Nicholas Wong, Demy Septiana

Red Dot Design Awards 2010
Concept Design Winner: Karan Gandhi Singh

Re-Style Design Contest 2011
The Most Popular Award: Wu Xintong

The Best Green Award
Wang Yiyi

The Best Design Award
Li Yichu

Rosemount Australian Fashion Week
Raffles Runway Show Participants: Byron McGilvray, Peggy Hartanto, Winston Tan, Hoi Ling Tsoi (Crystal), Erin Loh, Zhigang ‘Del’ Chen

Samsung Corby Colour Me Challenge
Winner: Sashtri Vivekanandan

Selangor Turf Club Horse Transformation Competition 2010
Winner: Alex Tan Yong Choon How Wei Zhong, Jamie Chua, Wan Shin, Miru Lim Siau Teng, Nick Ferranie Yaphari, Vince Chee Ven Hui
Merit Award: Carissa Janine Baker, Januar Rianto, Sashtri Vivekanandan, Tang Sing Kong, Wong Ze Aun, Yuliana Panjayana

Singapore GP Recycle Challenge 2010
First Runner up: Philippe Faure, Rohan Kumar Verma, Jil Lin Li

Star Creation-Audi Young Designer Award
Finalist: Stephanie Seow, Kuan Yit Ying

State Library of NSW Design Competition
Winner: Shahid Asif

Super Sticky Ties Unite by 3M Singapore
First Runner-up: Jacqueline Harliman

Sustainable Fashion Design Competition by Japan Creative Centre
Consolation Prize: Jennifer Purnomo, Nesya Silviany Sendjaja and Prisca Adeline

The 4th Mainland and Taiwan Strait Creative Space Design Contest
2nd Prize (Poster Category): Zhang Ying (Ann)
3rd Prize (Poster Category): Zhu Teng Biao (Edison), Liu Tong Tong (Felix), Liu Na (Candice) and Yu Ying Ying (Michelle)
3rd Prize (Product Design): Zhang Long Hui, Shen Jia Qi (Vincent), Xu Shi Wei (Roy), Li Dan Ni (Ada) and Li Wen Ting

Triumph Inspiration Awards 2011
National Winner (Singapore): Winnie Setio
Second runner up (Singapore): Sophia Eng
Finalists: Khoh Siow Lin, Stefani Koh, Nyat Mien, Ace Chia Xie Jie Ying, Kartika Sari, Nathaphol Sirivitpakdikul

Tropicana Life T-Shirt Design Competition
First Runner-up: Sashtri Vivekanandan

War of Designer
Top Honours: Sangay Negi

Your Postcard Perfect, Maritime Moments” Design Competition 2011
3rd Prize: David Adi Chandra

Your Singapore United Teddy Bear 2011
National Winner: Jacqueline Harliman
Honorary Mention: Seah Wei Wen Russell Gerard, Nur Irani Binti Abdul Rahman, Wee Choong Wee Leonard

YTL’s Climate Change Week Eco Tips Video Competition
Winner: Vince Chee Ven Hui, Alex Tan Yong Choon

Year 2010

2010 Australian Scholarship Winners for full-fee paying tuition fee for 3-year degree
Kate Doolan
Jesse Pracy

2010 Fashion Awards Australia
Gabriel Lee
Professional Designer (Racewear) Category

Aqua Pura Fina (Vietnam)
Best Collection
Gabriel Lee

Aquafina Pure Fashion 2010
Nguyen Quôc Anh V_ơng

Australian New Designer Online Awards 2010
Couture & Ready to Wear
Gabriel Lee

Asian Young Fashion Designer Contest Finals – Star Creation
Asia Top Twelve
Mia Meirong

Australian Wool Fashion Awards 2010
1st Prize (Tertiary Section)
Gabriel Lee

1st Prize (Woven Section),
2nd Prize (Bridal Wear Section)
Peggy Hartanto

Brazilian Chinese Hybrid Design Workshop
Honor Mention
Randolf Kho Kuang Cheng
Heatherm Huang
Adam Guo Hai Yang
Julia Schweighofer
Honey Xiajing
Fiona Yang

Bysi Next Top Stylist Competition 2010
Winner: Xara Lee Qianni

Finalists:
Melanie Aw
Anchal Sethi
Adeline Tjahja

Colour Solutions International Competition 2010
Winner: Cheryl Phua
Finalists: Naomi Annastasia Teguhputri
Monica Ivena Widjaya

Crowbar Awards 2010
Gold Award, Still Life, Nature and Landscape Photography Category:
Desai Shreyas Harshal

Silver Award, Documentary:Aries Mulung
Bronze Award, Packaging: Lee May Teng
Finalist, Packaging: Lady Michaela Faustine

Designerd 2010
Interior Design
Mr. Shyam Shanmuga
Nipun Agarwal

Product Design
Kaushik Patel

Fashion Design
Meet Parikh
Dhanisha Chheda
Riddhi Shah
Drishti Jaisingh
Roshni Manwani
Priyanka Haria

Graphic Design
Aangi Jain

Interactive Multimedia Design
J. Swaminathan

Fashion Marketing
Kriti Sud
Disha Mehta
Ayushi Nagori

Documentary Photography (Australia)
Academic Award in Excellence
Ursula Hechenberger

Electrolux “Design Lab” Competition
1st runner-up
Tanarat Kongsupasiri (Multimedia)

Fashion Exposed Event at Darling Harbour
Best Designer
Bradley Butler

Fashion Photography (Australia)
Academic Award in Excellence
Alessandro Viscontini

Hotel Uniform Scholarship Competition – Intercontinental Hotel Group
First Prize
Gu Qi Fan (Fancy)

HSBC Women’s Champions 2010 Caddy Design Competition
National Winner: Tiffany Chui

Hunter Douglas 24 Hours Challenge
Merit Award: Philippe Faure and Ploypalin Pdungsiriset (Product Design) and Ivan Wong and Stephanie Wallick (Interior Design)

Lane Cove Council Captured Photography Competition
First Place
Chloe Ferres

Lotto Design Competition
First Prize of Italian Trends Group
Cao Xue Dan

First Prize of the Sports Fashion Group
Liu Xiao Xi

First Prize of the Freedom Group
Yang Pei

Manhunt 2010 Styling Contest
Winner: Xara Lee Qian Ni Corrine Khuan Melanie Aw
Second runner-up: Sarah Chen Katrin Emmerich Vandena

Miami Fashion Week Student Designer
Top 5 Finalists: Ngoc Nho Anh (Alex)

Nike Spring/Summer 2010 Stylist Challenge
Winner: Xara Lee Qian Ni
Finalists: Melanie Aw Anchal Sethi Sarah Chen

Orchard Central Qi Pao Design Competition 2010
Winner: Aleksey Chigasov
Second runner-up: Vivian Mazuki
Finalists: Lydia Hauw Doris Ku Te Hsun Chiang Xiao Jun

Photography Competition @ City of Thousand Pines
CATEGORY 1: Nature (Landscape, Scenery, Sunset, Sunrise)
1st Prize: Gian Thanh The Phong
2nd Prize: Tran Quang Huy
3rd Prize: Nguyen Duc Binh Minh

CATEGORY 2: Structure (Buildings, Pagoda, Monuments)
1st Prize: Huynh Ho Quang
2nd Prize: Tran Quang Huy
3rd Prize: Andrew Sadler

REDA Green Fashion Re-usable Bag Competition
Champion Wang Yu Heng

Saatchi & Saatchi’s New Directors’ Showcase
Finalist: Serene Teh

Singapore Jewellery Award 2010 Winner,
Category C: Rebecka Varrovzos
Finalists, Category A: Faure Phillipe, Rebecka Varrovzos and Syerin Altriena Tjandra
Finalists, Category B: Faure Phillipe and Theresa Maharani Dewi Kurnya

Sloggi Love World Event
Winner:
Cindy
Ratu Wenley Intan
Ninarennay Elvid Handoyo
Ericsson Lin Zhou Ling

Participating Teams:
Zhang Xiao Qing
Natasha Paramita Winduro
Sandra Amalia Tjondro
Yu Thanda Myint
Anissa Mirabel
He Shisi
Dinh Thi Anh Thu
Sang Mei Mei
Shalini Gupta
Lai Boon Hoo
Sandar Aung
Sayaka Ishizaki

Triumph Inspiration Award 2010
National Winner: Grace Eliana Sugiarto
First runner-up: Foo Jia Wen
Second runner-up: Sandar Aung
Most Popular Design Award: Zhang Xiao Qing
Finalists: Cindy
Thenmoli D/O Selvakumar
Steffya Xie Lu Fan
Carol Teh
Karina Tanuwijaya
Ratu Wenley
Sandra Amalia Tjondro

Young Fashion Designer Contest
Winner: Kiattikorn Charoenpanich

International Aperture Awards 2010
Abstract/Illustrative Category
2 Silvers, 1 Bronze: Harshal Desai

Landscape Category Bronze: Harshal Desai

“Taste of Style” fashion design competition 2010
Top 3
Denise Ng
Del Sol Razo Abegail

Year 2009

‘Do-it-with-Denim’ 2009
Gabriel Lee
Award: Finalist

2009 G-MAGICCUBE Award
Vivien Li Wen Jian
Award: Excellent Award

2009 Mural of Survivorship Art Competition
Chloe Ferres
Award: 3rd Place Winner, People’s Choice Award Winner

2009 Tertiary Student’s Competition in Digital Inkjet Imaging and Black & White Photography
Chloe Ferres
Award: 1st & 2nd Place (Photographic Category), 2nd Place (Digital Category)

Aquafina Pure Fashion 2009
Chen Xiao Yi, Shawn
Award: Best Collection

Conqueror Image Design Contest 2009
Gold Award: Kho Kuang Cheng (Randolf)

Yang Jing Feng (Amy)
Award: Bronze Award

Design excellence Award 2009
Gabriel Lee
Award: Most outstanding Major Studio Project

Greg Parsons Award 2009
Chloe Ferres
Award: Outstanding Professional Approach

MTV MID 2009
Heatherm Huang He
Bean Zhang
Ariel Wei Hsiao Tzu
Alice Hsiao Mien Ting
Parkard Li Qi
ZMZ Zhu Min Zhang
Casey Gao Zhu Yu
Diego Xu Si Yuan
Davy Hua Yun Hao
Valerie Sun Xiao Yu
Award: Winner

Talented Applicant 2009
Luu Hong Anh
Award: CEO

Tessuti Awards 2009
Gabriel Lee
Award: Smart Daywear

Crowbar Awards 2009
Metta Setiandi Category: Film (Documentary) (Title: One Day with Uncle Jin)
Award: Gold

Peter Oh, Rita Chen, Gery Chandra
Category: Typography (Title: Connection)
Award: Silver

Metta Setiandi
Category: Narative Photography (Title: One Day with Uncle Jin)
Award: Bronze

Joey
Category: Still Life, Nature & landscape Photography (Title: House)
Award: Bronze

Eunice Hu Xuan Yi
Category: Film Craft: Art Direction (Title: Diary)
Award: Bronze

Metta Setiandi
Category: Experimental / Conceptual Photography (Title: Paper, Shadow and Curves)
Award: Bronze

Octavia Soebiyanto
Category: Editorial Publication (Title: Across Singapore)
Award: Finalist

Octavia Soebiyanto
Category: Design- Editorial Publication (Title: Tranquility)
Award: Finalist

Kenji Wong
Category: Film Craft: Animation (Title: Paper Love)
Award: Finalist

Joey
Category: Still Life, Nature & landscape Photography (Title: Boat)
Award: Finalist

FutureTalent Awards 2009
1st Runner Up: Eva Sunarya & Irene
2nd Runner Up: Cindy Anggono & Chrestella Setiyadi

Animania Animation Competition 2009
Champion: Nguyen Doan Bao Toan, Toni
1st Runner Up: Rajat Sharma

Triumph Inspiration Award 2009
Champion: Nguyen Doan Bao Toan, Toni
1st Runner Up: Rajat Sharma

Animania Animation Competition 2009
National Champion: Ada Yeong
1st Runner Up: Nicole Wong
2nd Runner Up: Reinard Grevin

Mercedes-Benz STYLO Young Designer Award 2009
2nd Runner Up: Joe Chia Han Yian

Heering Accessorize 2009 World Championship
Finalist: Tran Huynh Phuong Ngoc My

9th International Seoul Beautiful Bench Competition 2009
Bronze: Kankariya Gaurav Kiran

Singapore Jewellery Award 2009
Winner, Category B: Rebecka Varrovzos
Winner, Category C: Rebecka Varrovzos
Finalists: Syerin Altriena Tjandra; Melissa Juwono; Putri Anindita

Pearl Essence Jewellery Design Award
Finalist: Helen, Feng Feng

FL!P Challenge 2009
Finalists: Shim Won Jun and Zavini Binti Jainudeen

Year 2008

FutureTalent Awards 2008
Winner: Nadia Ardiansyah & Fiona J. Luigiparana
2nd Runner Up: Phan Nhat Linh & Andreas Setiawan

“No Time”- Antalis 2008 Student Calendar Competition
Finalist: Julian Tan

D&AD Global Student Awards 2008
Danis Sie (2008) – list In Book
Khendi (2008) – list In Book

General Electric- Corporate Publication
Winner: Hana Estiti Murdiyarso ; Cecilia Puspita Sanjaya ; Theresia Intan Widowati
1st Runner Up: Eric Wibowo ; Ching Teng Shang ; Tao Yu Wen ; Patricia Handoko

UNIVERSE Design Competition 2008 – 3rd Edition
Bronze: Peter Oh

Adobe® Design Achievement Awards
Finalist: Octavia Soebiyanto

Crowbar Awards 2008
Danis Yulianto Hadi (Finalist)
Editorial Publication Category, Title: Clonewar
Typography Category, Title: The Sans Exhibition

Khendi Lee – Ambient Media Category, Title : 150 Crimes a Minute
Metta Setiandi (Finalist)
Fashion & Portrait Photography Category, Title: Uncle Jin

Canon Logo Design Competition
1st Runner Up: Tjan Yunita
2nd Runner Up: Michelle Koh

Animania 2008
“Choices” by Rajat Sharma (Champion)
“The Survivor” by Nguyen Doan Bao Toan, Toni (1st Runner-up)
“Rainforest & Global Warming” by Siswanto Budi Cahyonos (2nd Runner-up)
“Cycle” by Li Yi Yi, Alpha (Finalist)
“Panadol Extra” Ridwan Kamil Hakim (Finalist)

myiClassic Design Awards 2008
2nd Runner Up: Debby Wijaya
Merit Award: Iwan Sutanto

KK Breast Cancer Support Group Logo Design Competition
Winner: Pham Phu Duc Kira

Triumph Inspiration Award 2008
• Afton Chen (National Winner)
• Wong See Fei, Joyce (1st Runner Up)
• Jiang Ying, Alice (2nd Runner Up)

From Bedroom to Runway Collaboration with Centrepoint, Robinsons and RDI
• Shannon Lee Le Quan (Winner)
• Ega Rismaladewi (1st Runner up)
• Lim Kah Ying (2nd Runner up)

Fashion Designer wins at Crocs™ Design Competition
First Prize Winner: Maria Gavrilla Hernicka

Park Hotel Group ‘Christmas By The Park’ Design Competition
Winners (Group 1):
Nikita Andriani
Melissa Lie
Fidela Maidaina

Winners (Group 2):
Tran Ngoc Uyen Mi
Tran Trong Duc
Katherina
Lynette Neo Ai Lin

Junior Home Decor
Participant: Daniel Tiong Huo Chuong

The Happy Office Design Competition 2008
Merit awards: Nguyen Pham Thuy Phuong, Aren Ng Hui Xian, Jess

‘Groom My School’ Interior Design Challenge at Okto Channel
Participants:
Daniel Tiong Huo Chuong
Akshay Devaprasad
Ivan Wong Chee Yan
Theresia Rusady Goey

Rotary Jewellery Design Award 2007/08
Liza Swandayani (Category B Winner)
Agustinus Leo Saputra (Category C Winner)
Syerin Altruena Tjandra (Category C Winner)

Grossé Jewellery Design Competition 2007
2 of the top 10 Finalists – Ms. Syerin Altriena Tjandra and Ms. Melissa Juwono

Furniture Design Award (FDA) 2008
Eric Lim received the Merit Award for his design entitled “Urban Pulse”

Most Hip Costume @ Millenia Walk
Team 1 Melissa Wang Trisha Khor
Team 2 Chong Qing Hwa Tan Hui Yan
Team 3 Sri Purnama Marsha Wijaya Florentina Purnamasari Indrawan Jasmine Lin
Team 4 Rebecca Ong Regina Ong Ruby Wong

MUJI Autumn Window Display Competition 2007
Winners: Teo Khai Yuan Chan Miao Ying

Runner Up: Ong Choon Yen Yuky Stephanie Loh Boon Pin, Harrod Rithma Suryadinata Sujoso

Fashion Challenge at Vasantham Central 2008
Sarala (Champion)